PODPORUJÚ NÁS
International Visegrad Fund
Central Europen Foundation
Centrum súčasného umenia
Ministerstvo kultúry SR
Rada vlády SR pre prevenciu kriminality
Program cezhraničnej spolupráce PL-SK 2007-2013
Program cezhraničnej spolupráce SR-ČR 2007-2013

 

(c) 2007
Oravské kultúrne stredisko Dolný Kubín

GPS: 49° 12' 44,778" N
19° 17' 19,910" E

mail: osvetadk@osvetadk.sk
tel,fax: ++421 43 5864928
tel: ++421 43 5864978

V našom stredisku Vás radi privítame od pondelku do piatku v čase 7.30 - 15.30 hod.

Zriaďovateľom Oravského kultúrneho strediska je Žilinský samosprávny kraj

 

TOPlist

prihlásenie

 
NAJBLIŽŠIE PODUJATIA
Oravské Vianoce a jarmok ľudových remesiel
MsKS Dolný Kubín
17. 12. 2017 - 18. 12. 2017
Klub oravských výtvarníkov
Základná umelecká škola I. Ballu Dolný Kubín
20. 12. 2017
Vianočná pohľadnica 2017
Bratislavský hrad – Západná terasa, Bratislava
1. 12. 2017 - 31. 12. 2017
Vianočná pohľadnica 2017
Výstavné priestory – Mestské kultúrne stredisko, Dolný Kubín
6. 12. 2017 - 19. 1. 2018
Vianočná pohľadnica - medzinár. posúťažná výstava
Bratislava, Dolný Kubín, Báčsky Petrovec, Krakov
1. 12. 2017 - 31. 1. 2018
Vianočná pohľadnica 2017
Slovenské vojvodinské divadlo, Báčsky Petrovec, Srbsko
5. 12. 2017 - 31. 1. 2018
Vianočná pohľadnica 2017
Galéria slovenského umenia – Krakov, Poľsko
15. 12. 2017 - 31. 1. 2018
 
OZNAMY A AKTUALITY
Oravské Vianoce
29. nov 2017 | 08:48:50
Mladá slovenská poviedka
8. nov 2017 | 12:40:04
Stretnutia lepšie ako tablet
7. nov 2017 | 13:29:36
 
SÚŤAŽE
 
ANKETA
Zúčastnili ste sa niektorého z podujatí Oravského folklórneho leta 2017?
áno, viacerých
[105h:63%]
celkovo hlasujúcich: 168
 

 

Vyhlásenie výsledkov súťaže Vianočná pohľadnica

22. nov 2017 | 11:41:23

 

O najkrajšie vianočné pohľadnice súťažili deti zo siedmich štátov

 

Výstavu súťažných prác vzhliadnu záujemci na Slovensku, v Poľsku i v Srbsku.

           

Do 14. ročníka medzinárodnej výtvarnej súťaže Vianočná pohľadnica poslalo svoje práce viac ako 2 000 detí z 211 škôl zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska, Ukrajiny, Srbska a Chorvátska. Súťaž, ktorú vyhlasuje a realizuje Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja sa tak stretla opäť s vysokým záujmom i kvalitou. Témou prác bolo výtvarne spracovať vianočné námety do podoby návrhu vianočnej pohľadnice. Mladí autori vo svojich prácach invenčne prezentovali svoje zručnosti a vnímanie vianočnej tematiky v jej zvykoslovnom, prírodnom i biblickom rozmere.  Porota ocenila nové výtvarné techniky a postupy, ktoré sa v zaslaných návrhoch objavili, menej početne však bola zastúpená grafika. Vyhlasovateľ pre aktuálny ročník obmedzil počet prác, čo sa odrazilo na kvalite výberu. Cieľom výtvarnej súťaže bolo nielen konfrontovať detskú výtvarnú tvorbu a umelecké prístupy či dávať priestor prezentácii mladých umeleckých talentov, ale najmä priblížiť a sprítomniť tradičné chápanie Vianoc.

Porota ocenila vysokú kvalitu najmä slovenských základných a základných umeleckých škôl, prezentovanú aj niekoľkými výtvarne ucelenými kolekciami, apeluje však na pedagógov, aby dbali na technické parametre výtvarného diela, špecifikované v propozíciách, najmä na zachovanie formátu a realizáciu plošnej, nie reliéfnej práce. Ďakujeme všetkým mladých výtvarným talentom, že svojimi výtvarnými dielkami poodhalili vlastné vnímanie sviatočného vianočného obdobia i svoju kreativitu.

Kolekcia víťazných prác bude sprístupnená 14. 12. 2017 v Oravskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne, kde sa o 14.00 hodine uskutoční aj vyhlásenie výsledkov spojené s odovzdaním cien. Dolnokubínska výstava potrvá do 26. 1. 2018.

Ďalšie výstavné kolekcie budú nainštalované nasledovne:

1. 12. 2017 – 31. 12. 2017 – Západná terasa Bratislavského hradu, Bratislava

5. 12. 2017 – 31. 1. 2018 – Slovenské vojvodinské divadlo, Báčsky Petrovec, Srbsko

6. 12. 2017 – 19. 1. 2018 – výstavné priestory Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne, súčasťou bude výstava betlehemov zo zbierok Oravského kultúrneho strediska a ľudových rezbárov z Oravy

15. 12. 2017 – 31. 1. 2018 – Galéria slovenského umenia, Spolok Slovákov v Poľsku, Krakov, Poľsko

 

 

14. medzinárodná výtvarná súťaž Vianočná pohľadnica

V Ý S L E D K O V Á   L I S T I N A

 

 

A. materské školy  (do 6  rokov)

 

1. miesto – Tamarka Šustáková, 6 r. – Materská škola, Topoľčianky

2. miesto – Zosia Nawieśniak, 5 r. – Przedszkole Publiczne w Bystrej, Poľsko

2. miesto – Sandra Ralidiaková, 5 r. – Materská škola, Obrancov mieru, Dolný Kubín

3. miesto – Kristína Plšková, 5 r. – CZŠ s MŠ Dobrého pastiera, Žilina

3. miesto – Sára Kotríková, 5 r. – Materská škola, Ďurčiná

3. miesto – Eszter Méry, 5 r. – Materská škola s vjm, Dunajská Streda

3. miesto – Ela Grygarová, 5 r. – ZŠ s MŠ, Kyjovice, Česká republika

 

 

B. Základné školy

B1. KATEGÓRIA (do 10 rokov)

 

1. miesto – Oliwia Adamiec, 7 r. – Gminny Ośrodek kultury „Promyk“, Bystra, Poľsko

1. miesto – Kamil Polák, 10 r.  – Základná škola, Fričovce

2. miesto – Hanna Stefankovics, 10 r. – Základná škola s vjm, Dunajská, Bratislava

2. miesto – Lidia Żmij, 9 r. – Szkoła Podstawowa, Wilkowice, Poľsko

3. miesto – Roman Holaza, 8 r. – ZŠ s MŠ, Liptovský Mikuláš

3. miesto – Hanna Sznajder, 6 r. – Bystra, Poľsko

3. miesto – Karolína Mirtová, 8 r. – ZŠ s MŠ, Horná Ves

 

Ocenenie za kolekciu:

    ZŠ s MŠ, Malý Čepčín

    ZŠ Zlatníky

    Szkoła Podstawowa w Rychnowie, Poľsko

 

B2. KATEGÓRIA (do 15 rokov)

 

1. miesto – Simona Záhumenská, 11 r. – CZŠ sv. ap. Pavla, Sihelné

1. miesto – Lukáš Benko, 14 r. – Základná škola, Žilina

2. miesto – Katarzyna Kowalczyk, 13 r. – Szkoła Podstawowa im. Króla Kazimierza Wielkiego w

Lublinie, Poľsko

3. miesto – Laura Ruttkayová, 13 r. – Základná škola, Svit

3. miesto – Ruženka Cicka, 12 r. – Základná škola Mladých pokolení, Kovačica, Srbsko

 

    Ocenenie za kolekciu:

    CZŠ Romualda Zaymusa, Žilina

    ZŠ s MŠ, Badín

 

 

C. Základné umelecké školy

C1. KATEGÓRIA (do 10 rokov)

    1. miesto – Adrián Kubašek, 5 r. – ZUŠ Ivana Ballu, Dolný Kubín

    1. miesto – Vanesa Mrázová, 10 r. – ZUŠ, Holíč

    2. miesto – Jakub Ďurana, 7 r. – ZUŠ P. M. Bohúňa, Dolný Kubín

    2. miesto – Samuel Nikmon, 10 r. – ZUŠ I. W. Kráľa, Považská Bystrica

    3. miesto – Jakub I. Hrisenko, 10 r. – ZUŠ Alexandra A. Ljubimova, Medzilaborce

    3. miesto – Peter Šulej, 8 r. – ZUŠ P. M. Bohúňa, Dolný Kubín  

 

Ocenenie za kolekciu:

    ZUŠ, Púchov

    ZUŠ I. Ballu, Dolný Kubín 

 

 

C2. KATEGÓRIA (do 15 rokov)

 

1. miesto – Sandra Mišíková, 15 r. – SUŠ, Nižná

2. miesto – Adam Adamec, 14 r. – ZUŠ I. Ballu, Dolný Kubín

2. miesto – Maria-Witalia Rieznik, 15 r. – Chlidren´s art chool Kolomyia, Ukrajina

3. miesto – Natálie Špánková, 11 r. – ZUŠ Vladislava Vančury, Háj ve Slezsku, Česká republika

3. miesto – Adrián Čižmárik, 14 r. – ZUŠ P. M. Bohúňa, Dolný Kubín

3. miesto – Peter Weinrauch, 13 r. – ZUŠ, Hurbanovo

 

Ocenenie za kolekciu:

    ZUŠ I. W. Kráľa, Považská Bystrica

    Children ´s art school named after. Yaroslava Pstraka in Kolomyia, Ukrajina

 

D. špeciálne školy

 

1. miesto - Nadja Oláhová, 14 r. – ŠZŠ, Žiar nad Hronom

1. miesto – Dominik Studenka, 13 r. – ŠZŠ, Sereď

1. miesto – Tímea Lakatošová, 14 r. – Spojená škola, Komárno

2. miesto – Dominika Heldesová, 15 r. – ŠZŠ, Kolárovo

2. miesto – Johana Kondelová, 9 r. – ZŠ s MŠ, Novoť

2. miesto – Mário Lacko, 15 r. – ŠZŠ, Spišský Štiavnik

2. miesto – Karol Rokyta, 37 r. – ZUŠ Frica Kafendu, Vrútky

3 miesto – Filip Gavlas, 14 r. – ŠZŠ, Čadca

3. miesto – Marianna Macehová, 11 r. – ŠZŠ, Holíč

3. miesto – Ninka Ligačová, 8 r. – ŠZŠ, Čadca

 

Ocenenie za kolekciu:

ZUŠ Frica Kafendu, Vrútky

Spojená škola – ŠZŠ, Komárno

 

 

 

 

 

 

 

 

XII. medzinárodná výtvarná súťaž Vianočná pohľadnica

V Ý S L E D K O V Á   L I S T I N A

 

 

A. materské školy  (od 5 rokov)

Maľba, kresba, grafika a počítačová grafika:

1. Teodor Baraňay, 5r. - ZŠ s MŠ, Liptovský Ján

2. Nicol Nember,  5r. - MŠ Okružná, Poprad

3.Tatiana Vavríková, 5r. - ZŠ a MŠ J. A. Komenského, Lednica

Kombinovaná technika:

1. Regina Košíková, 6r. - MŠ V.K.  Pasteka, Bratislava

2. Zara Horinková, 5r. - MŠ Bernoláková, Námestovo

3. Justyna Fijak, 4r. - Dom kultury w Olszówce, PL

Čestné uznanie:

Martin Šustek, 5r. MŠ Bernoláková, Námestovo

Ocenenie za kolekciu:

ZŠ s MŠ, Liptovský Ján

 

B. Základné školy

B1. KATEGÓRIA (6-10 rokov)

Maľba, kresba, grafika a počítačová grafika:

1. Maximilián Junas, (10r.) - ZŠ Šafárika, Prievidza

2. Zofia Miklusiak, (8r.) - Kubizonka , Bielsko - Biala, PL

3. Sandra Sochová, (10r.) - ZŠ Rozmarínová, Komárno

    Kombinovaná technika:

    1. Alexandra Dzurilová, (10r.) - ZŠ Martinská, Žilina

    2. Magdalena Wojtas, (6r.) - Bielsko - Biala, PL

    3. Marek Barťák, (7r.) - ZŠ Martinská, Žilina

Ocenenie za kolekciu:

    ZŠ s MŠ Tajovského, Badín

    ZŠ Oslany

    ZŠ Lichardova, Žilina

    ZŠ s MŠ Novoť

    ZŠ Jarná, Žilina

 

B2. KATEGÓRIA (11-15 rokov)

Maľba, kresba, grafika a počítačová grafika:

1. Lukáš Benko (13r.) - ZŠ Jarná, Žilina

2. Amélia Zgama (13r.) - Gymnazium Novy Targ PL

3. Lenka Gejdošová (11r.) - ZŠ Sládkovičova, Ružomberok

    Výnimočná cena:

    Za počítačovú grafiku - Szkola podstawova, Lublin, PL

    Cena za kolekciu:

    ZŠ Rozmarínová, Komárno

    ZŠ Jarná, Žilina

    Cena za nápad:

    Bronislava Chromčová, (14r.) - ZŠ Spišské Podhradie

    Kombinovaná technika:

    neudelené

 

C. Základné umelecké školy

C1. KATEGÓRIA (6-10 rokov):

Maľba, kresba, grafika a počítačová grafika:

1. Aneta  Hájková,  (10r.) - ZUŠ Vlaislava Vančury, Háj ve Slezsku, ČR

2. Lea Liptáková (9r.) - ZUŠ F. Špániho, Žilina

3. Valentína Zelinová (7r.) - ZUŠ Antona Cígera, Kežmarok

    Cena za kolekciu:

    ZUŠ Vlaislava Vančury, Háj ve Slezsku, ČR

    ZUŠ Poštová, Púchov

    ZUŠ Jozefa Potočára, Čadca

    ZUŠ Ivana Ballu, Dolný Kubín

    ZUŠ Bernolákova, Holíč

    Čestné uznanie:

    Nela Liptáková  (7r.) - ZUŠ F. Špániho, Žilina

    Emma Henelová  (10r.) - ZUŠ Štúrová, Humenné

    Adam Slovik  (6r.) - ZUŠ Námestovo

    Nela Bušíková  (5r.) - ZUŠ L. Árvaya, Žilina

    Paula Gavurová (10r.) - ZUŠ J. Poschla, Prešov

Natália Nejedlíková (11r.) - ZUŠ Trstená

    Kombinovaná technika:

    Neudelená

 

C2. KATEGÓRIA (11-15 rokov):

Maľba:

1. Laura Laczová (14r.) - ZUŠ Hurbanovo

 

Grafika:

1. Tatiana Pavelčíková (11r.) - ZUŠ F. Špániho, Žilina

2. Juliana Mišurová (15r.) - ZUŠ Ľ. Rajtera, Bratislava

3. Eliška Beránková (12r.) - ZUŠ Vlaislava Vančury, Háj ve Slezsku, ČR

Kombinovaná technika:

1. Nikola Bartošíková (11r.) - ZUŠ Bernolákova, Holíč

2. Martin Danko  (11r.) - ZUŠ F. Špániho, Žilina

3. Alžbeta Danišková  (11r.) - ZUŠ F. Špániho, Žilina

Čestné uznanie:

Valéria Gabajová (11r.) - ZUŠ F. Špániho, Žilina

Viktória Poliaková  (11r.) - ZUŠ Frica Kafendu, Vrútky

Cena za kolekciu:

Artyczna Szkola dla dzieci imienia Jaroslawa Pstraka w Kolonyji

 

D. STREDNÉ školy

Maľba, kresba, grafika a počítačová grafika:

1. Nataša Bangová  - Spojená škola Nižná

2. Bibiana Krenková - SOŠ Holíč

Kombinovaná technika:

    neudelená

 

E. špeciálne školy

Maľba, kresba, grafika a počítačová grafika:

1. Rosália Hudečková - Spojená škola Okoč

1. Daniel Kroščen (12r.) - ŠZŠ Slnečná, Spišský Štiavnik

1. Jennifer Zsoldosová (17r.) - Spojená škola Okoč

1. Miroslav Krištofík (7r.) - ŠZŠ Matušková, Dolný Kubín

    Kombinovaná technika:

    Neudelená

Čestné uznanie:

Martina Žigová -ZŠ s MŠ Vydrník

Mário Žiga (13r.) - ŠZŠ Slnečná, Spišský Štiavnik

Jozefína Brandlová (14r.) - ŠZŠ Lesná, Kolárovo

Anna Majewska (18r.) - Ostrodek Szkolno-wychowavoczy Ostroteka, PL

Dominika Cmolhulová (14r.) - ŠZŠ Palárikova, Čadca

Karol Rokyta (36r.) - ZUŠ Frica Kafendu, Vrútky

Szebastián Horváth (11r.) - ŠZŠ Zlaté Klasy